The General Board has appointed the following as members of its Senior Academic Promotions Committee and Sub‑Committees for the Senior Academic Promotions exercise in respect of promotions to take effect from 1 October 2017.
The Vice-Chancellor Professor Sir Leszek Borysiewicz (Chair)
Professor Liba Chaia Taub (Arts and Humanities)
Professor Jane Clarke (Biological and Medical Sciences)
Professor Koen Alexander Steemers (Humanities and Social Sciences)
Professor Ian Hugh White (Physical Sciences)
Professor Robert Charles Kennicutt (Technology)
Professor Christopher Carey (University College London) (Arts and Humanities)
Professor Margaret Jane Dallman (Imperial College London) (Biological and Medical Sciences)
Professor Davina Cooper (University of Kent) (Humanities and Social Sciences)
Professor Alison Etheridge (University of Oxford) (Physical Sciences)
Professor Rebecca Cheung (University of Edinburgh) (Technology)
Arts and Humanities |
Professor Liba Chaia Taub (Chair) |
Professor Wendy Margaret Bennett |
|
Professor Judith Margaret Lieu |
|
Professor Martin John Millett |
|
Professor Susan Kathleen Rankin |
|
Professor Johan Jacob van de Ven |
|
Professor Christopher Carey (External) |
|
Biological and Medical Sciences |
Professor Jane Clarke (Chair) |
Professor Matthew James Allen |
|
Professor Fiona Jane Gilbert |
|
Professor Beverley Jane Glover |
|
Professor Peter Brian Jones |
|
Professor Rebecca Mary Kilner |
|
Professor Margaret Jane Dallman (External) |
|
Humanities and Social Sciences |
Professor Koen Alexander Steemers (Chair) |
Professor Philip Michael Allmendinger |
|
Professor Sarah Brooks Franklin |
|
Professor Martin Kenneth Jones |
|
Professor Kaivan Dara Munshi |
|
Professor Anna Frances Vignoles |
|
Professor Davina Cooper (External) |
|
Physical Sciences |
Professor Ian Hugh White (Chair) |
Professor Simon Conway-Morris |
|
Professor Anne Christine Davis |
|
Professor Judith Louise Driscoll |
|
Professor Alan Lindsay Greer |
|
Professor Michael Christopher Payne |
|
Professor Alison Etheridge (External) |
|
Technology |
Professor Robert Charles Kennicutt (Chair) |
Professor Ann Alicia Copestake |
|
Professor John Stephen Dennis |
|
Professor Vikram Sudhir Deshpande |
|
Professor Richard William Prager |
|
Professor Stefan Scholtes |
|
Professor Rebecca Cheung (External) |
Faculty or other institution |
Members appointed |
Combined Faculty Promotions Committee One: Architecture and History of Art, English, Music, Philosophy, and Divinity |
Professor Paul Russell (Chair) |
Professor Simon David Goldhill (GB Member) |
|
Professor Steven Kevin Connor |
|
Professor Garth Lowther Fowden |
|
Professor Nicholas John Marston |
|
Professor Alexander Duncan Oliver |
|
Professor Wendy Ann Pullan |
|
Professor Caroline Alexandra Van Eck |
|
Professor Nicolette Zeeman |
|
Ms Susan Caroline Round (Secretary) |
|
Combined Faculty Promotions Committee Two: Classics, Modern and Medieval Languages, and Asian and Middle Eastern Studies |
Professor Sarah Jean Colvin (Chair) |
Professor Catherine Jane Crozier Pickstock (GB Member) |
|
Professor Sven Mikael Adolphson |
|
Professor Gabor Sandor Betegh |
|
Professor Steven Rowland Boldy |
|
Professor William E. Burgwinkle |
|
Professor James Peter Timothy Clackson |
|
Professor Geoffrey Allan Khan |
|
Professor Ianthi Maria Tsimpli |
|
Ms Nadya Mullen (Secretary) |
Faculty or other institution |
Members appointed |
Biology and Veterinary Medicine |
Professor Abigail Lesley Fowden (Chair) |
Professor Anna Philpott (GB Member) |
|
Professor Nabeel Ahmed Affara |
|
Professor Sir David Charles Baulcombe |
|
Professor Paul Martin Brakefield |
|
Professor John Michael Edwardson |
|
Professor Gerard Ian Evan |
|
Professor Anne Carla Ferguson-Smith |
|
Professor Zoe Kourtzi |
|
Professor Ole Paulsen |
|
Professor James Lionel Norman Wood |
|
Ms Margaret Alison Staff (Secretary) |
Faculty or other institution |
Members appointed |
Clinical Medicine |
Professor Patrick Henry Maxwell (Chair) |
Professor Anne Carla Ferguson-Smith (GB Member) |
|
Professor Edward Thomas Bullmore |
|
Professor Patrick Francis Chinnery |
|
Professor John Danesh |
|
Professor Richard James Gilbertson |
|
Professor Gillian Griffiths |
|
Professor Kay-Tee Khaw |
|
Professor Eamonn Richard Maher |
|
Professor Sir Stephen O’Rahilly |
|
Professor Susan Ozanne |
|
Professor Sylvia Therese Richardson |
|
Professor Kenneth George Campbell Smith |
|
Dr Litsa Maria Biggs (Secretary) |
Faculty or other institution |
Members appointed |
Economics |
Professor Sanjeev Goyal (Chair) |
Professor Pauline Margaret Rose (GB Member) |
|
Professor Giancarlo Corsetti |
|
Professor Christopher John Harris |
|
Professor Oliver Bruce Linton |
|
Professor Hamish Wallace Low |
|
Professor Johannes Dominicus Hyacinthus Maria Vermunt |
|
Ms Marie Ann Butcher (Secretary) |
|
Education |
Professor Maria Nikolajeva (Chair) |
Professor Loraine Ruth Renata Gelsthorpe (GB Member) |
|
Professor Geoffrey Francis Hayward |
|
Professor Pauline Margaret Rose |
|
Professor Keith Stephen Taber |
|
Professor Johannes Dominicus Hyacinthus Maria Vermunt |
|
Ms Kate Marie-Josephine Allen (Secretary) |
|
History |
Professor Peter Mandler (Chair) |
Professor Sarah Jean Colvin (GB Member) |
|
Professor John Hugh Arnold |
|
Professor Sir Christopher Munro Clark |
|
Professor Mark Adrian Goldie |
|
Professor Ulinka Rublack |
|
Dr Elizabeth Haresnape (Secretary) |
|
Human, Social, and Political Sciences and the Department of History and Philosophy of Science |
Professor Simon John Schaffer (Chair) |
Professor Loraine Ruth Renata Gelsthorpe (GB Member) |
|
Professor Cyprian Broodbank |
|
Professor Joel Lee Robbins |
|
Professor David Walter Runciman |
|
Professor Jacqueline Lilian Scott |
|
Professor Eske Willerslev |
|
Ms Suzanne Frances Adcock (Secretary) |
|
Land Economy, Law, and Criminology |
Professor Ronald Leonard Martin (Chair and GB Member) |
Professor Catherine Sarah Barnard |
|
Professor Mark Christopher Elliot |
|
Professor Richard Griffith Fentiman |
|
Professor Christine Diana Gray |
|
Professor Ian David Hodge |
|
Professor Colin Martyn Lizieri |
|
Professor John Stuart Landreth McCombie |
|
Professor Lawrence William Sherman |
|
Ms Daniela Manca (Secretary) |
Faculty or other institution |
Members appointed |
Earth Sciences and Geography |
Professor Ashit Hariprasad Amin (Chair) |
Professor Henrietta Miriam Ottoline Leyser (GB Member) |
|
Professor Nicholas James Butterfield |
|
Professor Julian Andrew Dowdeswell |
|
Professor Matthew Gandy |
|
Professor David Arnold Hodell |
|
Professor Simon Anthony Turner Redfern |
|
Professor Susan Smith |
|
Professor Andrew William Woods |
|
Dr Adam Nigel Strange (Secretary) |
|
Mathematics |
Professor Malcolm John Perry (Chair) |
Professor Serena Michelle Best (GB Member) |
|
Professor John Alexander David Aston |
|
Professor Natalia G. Berloff |
|
Professor Mark William Gross |
|
Professor James Ritchie Norris |
|
Professor Gordon Ian Ogilvie |
|
Professor Gabriel Pedro Paternain |
|
Professor Nigel Peake |
|
Professor David Tong |
|
Ms Hannah Fox (Secretary) |
|
Physics and Chemistry |
Professor Gerard Francis Gilmore (Chair) |
Professor Marian Barbara Holness (GB Member) |
|
Professor Serena Michelle Best |
|
Professor Mark Giffard Blamire |
|
Professor Catherine Jane Clarke |
|
Professor Andrew Christopher Fabian |
|
Professor Christopher Allim Haniff |
|
Professor Christopher Alexander Hunter |
|
Professor Michael Andrew Parker |
|
Professor John Adrian Pyle |
|
Professor Henning Sirringhaus |
|
Professor Dominic Simon Wright |
|
Ms Mary Howe (Secretary) |
Faculty or other institution |
Members appointed |
Business and Management |
Professor Daniel Ralph (Chair) |
Professor Nicola Susan Clayton (GB Member) |
|
Professor Christoph Hubert Loch |
|
Professor Sucheta Subhash Nadkarni |
|
Professor Jaideep Charles Prabhu |
|
Professor Raghavendra Rau |
|
Professor Jochen Heiko Runde |
|
Ms Julie Brown (Secretary) |
|
Computer Science and Technology |
Professor Ian Malcolm Leslie (Chair) |
Professor Sabine Bahn (GB Member) |
|
Professor Simone Hochgreb |
|
Professor Andrew Hopper |
|
Professor Simon William Moore |
|
Professor Andrew Mawdesley Pitts |
|
Ms Caroline Anne Stewart (Secretary) |
|
Engineering and Chemical Engineering and Biotechnology |
Professor David Anthony Cardwell (Chair) |
Professor Valerie Gibson (GB Member) |
|
Professor William Joseph Byrne |
|
Professor Robert Stewart Cant |
|
Professor Simon David Guest |
|
Professor Elizabeth Ann Howlett Hall |
|
Professor Clemens Friedrich Kaminski |
|
Professor Robin Stewart Langley |
|
Professor Andrew David Neely |
|
Professor Sir Mark Edward Welland |
|
Ms Sally Dorothy Winton Collins-Taylor (Secretary) |
The General Board, on the recommendation of the Library Syndicate, has approved an amendment to the regulations for the staff of the University Library and affiliated libraries (Statutes and Ordinances, p. 645) to reflect a revised organizational structure. Sub-paragraphs (a) and (b) of Regulation 2 have been amended so as to read:
(a) This staff shall include officers designated by the Library Syndicate, on the recommendation of the Librarian, for duties in the affiliated libraries, who shall be responsible for the management of those libraries.
(b) In addition to the officers specified in sub-paragraph (a) above, the Library Syndicate, on the recommendation of the Librarian, may also designate other officers for duties in any of the affiliated libraries.