Fellows |
1961 | FITZSIMONS James Thomas MA PHD MD SCD FRS (President) |
1935 | GRIERSON Philip MA LITTD (HON)LLD FBA |
| PRICHARD Michael John MA LLB |
1957 | TABOR David PHD SCD FRS |
1959 | MACPHERSON William John PHD |
| SEALY Leonard Sedgwick PHD |
| WOOD Michael Donald MA PHD |
1962 | PRYNNE Jeremy Halvard MA |
| KIRBY Anthony John MA PHD FRS |
1963 | DUNCAN-JONES Richard Phare MA PHD FBA |
1964 | CASEY John Peter MA PHD |
| MADDRELL Simon Hugh Piper MA PHD SCD FRS |
1965 | TIMMS Edward Francis MA PHD |
| ROBSON John Gair MA PHD |
| HAWKING Stephen William PHD (HON)SCD CH CBE FRS |
| ALTHAM James Edward John MA PHD |
1966 | THWAITES John Joseph MA PHD |
1967 | GATRELL Valentine Arthur Charles MA PHD |
| LE PAGE Richard William Falla MA PHD |
1969 | ELLAR David John MA PHD SCD |
| LIANG Wei Yao PHD |
| HOLLOWAY Robin Greville MA PHD MUSD |
1970 | MARTIN Konrad Joseph MA PHD |
| BROOKE Christopher Nugent Lawrence MA LITTD CBE FBA [1949] (1977) |
| EDWARDS Anthony William Fairbank MA PHD SCD |
1971 | BAYLEY Peter James MA PHD |
1972 | HILL Rodney MA PHD SCD FRS |
| EDWARDS Sir Samuel Frederick MA PHD (HON)SCD FRS |
| BUTCHER Robert James MA PHD |
1973 | CARPENTER Roger Hugh Stephen MA PHD |
1974 | OUTHWAITE Richard Brian MA PHD |
| ABULAFIA David Samuel Harvard MA PHD LITTD |
1975 | INGRAM Derek George Woodward MA |
| BULLEN Reginald MA CB GM |
1976 | SECHER David Stanley MA PHD [1974] (1980) |
| HERBERT Joseph MA CHB PHD |
| TANNER Edmund Vincent John MA PHD |
1978 | JEFFERSON David Adamson MA PHD |
| PEDLEY Timothy John MA PHD SCD [1973] (1996) |
1982 | SMITH Anthony Terry Hanmer MA PHD LLD [1973] (1990) |
1983 | ROBINSON Peter MA PHD |
1984 | RAM Thomas Granville Abel MA |
| GRAY Peter MA PHD SCD FRS [1943] (1988) |
1986 | SAXL Jan MA PHD |
1987 | WHALEY Joachim MA PHD |
| BURROW Colin John MA DPHIL |
| FORD John Davidson MA LLM PHD |
1988 | PHILLIPSON David Walter MA PHD |
| FERSHT Alan Roy MA PHD FRS KB |
1989 | WRIGHT Dominic Simon PHD |
| WEBBER Geoffrey Andrew MA DPHIL |
| ROGERSON Philippa Jane MA PHD |
| BROWN Morris Jonathan MA MD |
1990 | SMITH Malcolm Clive MA MPHIL PHD |
1991 | SUMMERS David Keith PHD |
| KHAW Kay Tee MA MSC DCH DBE |
| BINSKI Paul MA PHD [1983] (1995) |
1992 | HARPER Elizabeth Mary MA PHD |
1993 | HOLBURN David Michael MA PHD |
| BUNYAN Anita BA PHD |
| BRETT Annabel Sarah PHD [1992] (1996) |
1995 | VINNICOMBE Glen BA PHD |
| BADDELEY Michelle Catherine BA MPHIL PHD |
| HAMMOND Nicholas Gascoigne MA DPHIL |
| O'SHAUGHNESSY Kevin Michael MA DPHIL BM BCH |
| EVANS Jonathan Mark MA PHD |
1996 | PATEL Ketan Jayakrishna PHD |
| MOLLON John Dixon DPHIL FRS |
| GIUSSANI Dino Antonio BSC PHD |
1997 | HERD Ian Robert MA |
| CALARESU Melissa Tay MA PHD |
| HOLT Christine Elizabeth PHD |
1998 | GORDON Robert Samuel Clive PHD |
| TODD John Andrew BSC PHD |
| EVANS Richard John MA DPHIL DLITT |
1999 | SALE Julian Edward MA PHD MB BCHIR |
| MCDONALD James Damian MA |
| HUCK Wilhelm MSC PHD |
2000 | ADOMENAS Mantas MA MPHIL PHD |
| HEDLEY Barry MA MBA |
| ELLIS John MA PHD |
| ALLWOOD Julian Mark MA PHD MBA |
| QUEVEDO Fernando BSC PHD |
2001 | MACKENZIE Lauren BSC PHD |
| ZURCHER Andrew Elder BA MPHIL PHD |
| GIBBENS Richard John MA PHD |
| LYON Patricia Anne MA PHD |
| MANDLER Peter MA PHD |
| SZUTS David MA PHD |
| MILLER Robert John MA DPHIL |
2002 | TROTTER Wilfred David MA PHD FBA |
| FULDA Bernhard Dietrich BA MPHIL PHD |
| SZYMANSKA Marzena Hanna MSC PHD |
| SIVASUNDARAM Sujit Pradin MA PHD |
2003 | ASHE Laura BA PHD |
| MOREHAM Nicole Anne LLB PHD |
| SMITH Ivan BA DPHIL |
| THEAKER Jayne Vanessa BSC PHD |
| FITZGERALD William Claiborne BA PHD |
2004 | DAVIES James Quail BMUS |
| SINHA Aninda BA BSC PHD |
| OLIVER Alexander Duncan MA PHD |
| SCOTT-WARREN Jason Edward BA PHD |
Honorary Fellows |
1974 | FLOWERS OF QUEEN'S GATE IN THE CITY OF WESTMINSTER The Rt Hon Lord (Brian Hilton) MA FRS |
| HEWISH Anthony MA PHD FRS |
1977 | RICHARDSON OF DUNTISBOURNE The Rt Hon Lord (Gordon William Humphreys) MA KG PC MBE (HON)LLD |
1982 | CAVALLI-SFORZA Luigi Luca MA (HON)SCD |
| COOKE OF THORNDON Rt Hon Lord (Robin Brunskill) MA PHD (HON)LLD KBE PC |
1990 | ASHLEY OF STOKE Rt Hon Lord (Jack) MA (HON)LLD CH PC |
1993 | SACKS Jonathan Henry MA (HON)DD |
1996 | BROERS Rt Hon Lord Alec Nigel BA PHD SCD FRS FRENG |
1997 | CAVE Terence Christopher MA PHD FBA |
| CLARKE Kenneth The Rt Hon MA LLB PC QC |
| FRIEDMAN Milton PHD |
| SKINNER Quentin Robert Duthie MA FBA |
| ZEEMAN Sir Erik Chrisopher MA PHD FRS |
1998 | BERRIDGE Sir Michael John PHD FRS |
| CONWAY John Horton MA PHD FRS |
| KENNEDY Rt Hon Sir Paul Joseph Morrow MA LLM PC |
| POTTER Rt Hon Sir Mark Howard MA PC |
| TUGENDHAT OF WIDDINGTON Lord (Christopher Samuel) MA KT |
1999 | BARENBLATT Grigory Isaakovic MSC PHD SCD MA |
| PASINETTI Luigi Lodovico MA PHD |
| STEIN Peter Gonville MA FBA |
| MONTEFIORE The Rt Revd (Hugh William) MA BD HONDD |
| SHACKLETON BAILEY David Roy LITTD FBA |
2001 | CARR OF HADLEY Rt Hon Baron (Robert) PC MA |
| GRESHAM G. Austin MA MB BCHIR TC SCD |
| HIDE Raymond CBE BSC PHD SCD FRS |
| LEHMAN Hon John DSM BA PHD |
| MORRIS Rt Hon Sir John PC QC LLM |
| SADIE Stanley CBE MA PHD MUSB (HON)DLITT (HON)FRCM |
| SIMON OF HIGHBURY Rt Hon Lord (David) CBE MA INSEAD |
| STIGLITZ Joseph BA PHD |
| ZELLICK Graham John MA PHD |