Fellows |
1968 | HAWTHORNE Sir William MA SCD CBE FRS FRENG |
1983 | BONDI Sir Hermann MA KCB FRS |
1990 | BROERS SIR Alec Nigel BA PHD SCD FRS FRENG |
1960 | HEY Richard William MA PHD |
| MCQUILLEN Kenneth MA PHD |
| SQUIRE Peter Stansfeld MA PHD |
| LIVESLEY Robert Kenneth MA |
[1960] | KELLY Anthony SCD FRS FRENG (1985) PHD CBE DL |
| WELLS Martin John MA SCD |
| HAHN Frank Horace MA FBA |
| TIZARD Richard Henry MA |
| HOWIE Archibald PHD CBE FRS |
| KEYNES Richard Darwin MA PHD SCD CBE FRS |
1961 | HEWISH Antony MA PHD SCD FRS |
| MILLER John Alfred PHD SCD |
| STEINER Francis George PHD FBA |
1962 | CAMPBELL Richard Colin MA PHD |
| KENDALL David George MA SCD FRS |
1963 | ALLCHIN Frank Raymond MA FBA |
| BRUNTON John Hubert PHD |
1964 | WILLIAMS Dudley Howard MA SCD FRS |
[1964] | ALLAN Graham Robert MA PHD (1978) |
1964 | DIXON William Graham MA PHD |
[1964] | SCHOFIELD Andrew Noel MA PHD FRS FRENG (1974) |
[1965] | BARNES John Arundel MA DSC FBA (1969) |
| LONG Michael Dudley PHD ( 1982 ) |
1966 | NEWBERY David Michael Garrood MA PHD SCD FBA |
| CRAIG Edward John MA PHD FBA |
| WESTWOOD Brian Arthur MA PHD |
1967 | WHITTLE Peter MA FRS |
| TRISTRAM Andrew Garth MA PHD |
[1967] | KNOTT John Frederick PHD SCD FRS FRENG (1991) |
[1968] | PALMER Andrew Clennell MA FRS FRENG (1990) |
1968 | THOMPSON John Griggs MA FRS |
| SQUIRE Leonard Charles MA SCD |
1969 | HOSKIN Michael Anthony PHD |
| ABRAHAMS Raphael Garvin MA PHD |
| CRIBB Timothy John Llanwarne MA |
1970 | GEORGE Hywel MA CMG OBE |
1971 | STEVEN Donald Hume MA VETMB |
| WHITTAKER Charles Richard MA PHD |
[1972] | FINCH Alison Mary MA PHD |
1972 | FINDLAY Alan Leonard Ross MA PHD |
| GOUGH Douglas Owen MA PHD FRS |
| ECHENIQUE Marcial MA |
1973 | WARREN Stuart George MA PHD |
| RYALL Ronald Walter MA |
[1975] | GALE Douglas Maxwell MA PHD |
1976 | FRASER Colin MA |
| GASKELL Philip Hedley MA |
| BARNETT Correlli MA DSC CBE |
1977 | WOOD Hugh Bradshaw |
| MILNE William Ireland MA |
| KING Frank Haydon MA PHD |
1978 | LEVENE Charles Isadore MA SCD |
1979 | EDWARDS Robert Geoffrey MA (HON)SCD CBE FRS |
| GOLDIE Mark Adrian MA PHD |
| BOLTON Malcolm David MA PHD |
1980 | ASHBURNER Michael MA PHD SCD FRS |
| MASCIE-TAYLOR Christopher Guy Nicholas MA PHD SCD |
1982 | SIDDLE Kenneth MA PHD |
1983 | HURST Henry Robert MA |
1984 | DAWES William Nicholas MA PHD |
[1984] | GREEN David Alan MA PHD (1990) |
1985 | ALLEN Michael John MA |
| GREGORY Michael John MA |
| NORRIS James Ritchie |
[1987] | AMARATUNGA Gehan Anil Joseph PHD (1998) |
1987 | KNOWLES Kevin Maxwell MA PHD |
| WILLIAMS Keith Rolls MA |
| WALTERS David Eurof MA |
| TESTER Mark Alfred PHD ( 1994 ) |
[1987] | KING Julia Elizabeth MA PHD CBE FRSA FRENG (2002) |
1990 | WEBBER Andrew John PHD |
| CHATTERJEE Vengalil Krishna Kumar MA |
1991 | NORTHEAST Christine Heather MA |
| LAUGHLIN Simon Barry MA PHD FRS |
1992 | O'RAHILLY Stephen FRS |
| JENNISON Brenda Margaret MA MBE |
1993 | CRISP Adrian James MA MB BCHIR MD |
1994 | RICHENS Paul MA |
| BRENDON Piers MA PHD |
| KENNY Neil Francis MA PHD |
| KRAMER Matthew Henry PHD |
| KING Anny Nina MA |
1995 | TIPPETT Maria MA |
| HARA Chiaki |
| SOGA Kenichi PHD |
| SPENCER Jane MA PHD |
1996 | O'KANE Cahir Joseph MA |
| ROBERTSON John MA PHD |
| BOKSENBERG Alexander MA PHD FRS CBE |
[1996] | BARBROOK Adrian Charles PHD |
1997 | DAUNTON Martin James MA FBA |
1998 | KINSELLA John MA |
| YUAN Boping PHD |
| RIGBY Jennifer Mary MA MBA |
1999 | GRIBBLE Fiona MA MRCP DPHIL |
| KRAFT Markus PHD |
| SIRRINGHAUS Henning PHD |
| GASKILL Malcolm John MA PHD |
| GRIMMETT Geoffrey Richard MA DPHIL |
2000 | DeMARRAIS Elizabeth PHD |
| SOILLEUX Elizabeth MA MB BCHIR |
| HOPKINS Alexander MA PHD |
| JACOBUS Mary MA DPHIL |
| VAN HOUTEN Pieter MA PHD |
| HARRIS Timothy BA PHD |
| TOUT Christopher Adam MA PHD |
| MATHUR Neil David MA PHD |
| KRüGER Oliver |
| SGROI Daniel MA(F) DPHIL(OXON) |
| ZUCKERMANN Ghil`ad MA DPHIL |
2001 | MITCHELL John MA PHD |
| GOPAL Priyamvada MA PHD |
| BANNARD-SMITH Tony MBA |
| WEBB Alex PHD |
| LUCZAK Malwina DPHIL |
| HARRIS Peter LLM PHD |
| CALDERON PRIETO Maria José |
| GOEBEL Stefan PHD |
| FLETCHER Caroline |
| BALTHASAR Michael |
2002 | KENDALL Mary |
| PACKWOOD Allen George MPHIL |
| RAJANTIE Arttu Kaleno |
| CROSSLAND Zoë BA |
| TAKE William Andrew |
| RUPRECHT Lucia PHD |
| THORNTON Janet CBA FRS |
| SHEPHERD Andrew |
| HOVIUS Niels |
2003 | BRACEWELL Robert Henry MA |
| DOUCET Arnaud |
| SYMONS Digby Duncan MA CENG |
| ROBINSON Carol |
| DE ROSNAY Marc |
| MILLER Mark Andrew PHD |
| FRAYLING Christopher John MA PHD |
| HICKS Christopher Martin MA PHD |
| BOWEN Garry Andrew |
| YIAKOUMETTI Androula MPHIL |
Honorary Fellows |
1964 | CRICK Francis Harry Compton PHD FRS |
1968 | CHURCHILL Winston Spencer |
1983 | SOAMES Lady (Mary) DBE |
1991 | MøLLER Maersk McKinney KBE |
1998 | WILSON Sir Colin St John RA (HON)LITTD |
Overseas Fellows |
2003 | KITTELSON David PHD |
| LIN Douglas PHD |
| BRODSKY Barbara |
| COLLINS Ian Frederick MA PHD |
| IOFFE Dimitry |
| JANSON Svante |
| LEWANDOWSKI John Joseph |
| SALECL Renata |
| SPINKS Bryan Douglas |
| XIAO Yun-Nan |